, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times

Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for

The postponed 2020 Tokyo Olympic games are scheduled to start on July 23, 2021. Athletes are GB unless stated; times are UK and subject to change.

Tokyo Olympics 2020 schedule – key dates and times

Wednesday, July 21

01:00-09:00 First event – women’s softball opening round

08:30-14:30 women’s football first round matches, x6 – GB v Chile (08:30)

Friday, July 23

12:00-15:00 Opening ceremony 

Saturday, July 24

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Adam Peaty begins the defence of his men’s 100m breaststroke title in Saturday’s heats session


Credit: JULIAN SIMMONDS

00:30-08:30 First gold medal of the Games will be won in the women’s 10m air rifle – features Seonaid McIntosh

02:15-04:25 – 3×3 basketball makes its Olympics debut with women and men’s pool games

03:00-10:15 Men’s cycling road race – features Tao Geoghegan Hart, Geraint Thomas, Adam Yates and Simon Yates

03:00-12:00 Tennis singles and doubles first round – features Andy Murray

08:30-13:30 Women’s football first round matches, x6 – Japan v GB, (11.30am)

10:30-14:15 Hockey: Great Britain men’s team play their first pool B match against South Africa

11:00-13:30 Swimming: heats include men’s 400m IM, women’s 100m butterfly, men’s 400m freestyle, women’s 400m IM, men’s 100m breaststroke, women’s 4x100m freestyle – likely to feature Max Litchfield, Adam Peaty and James Wilby as well as Sarah Sjostrom (SWE) and Katinka Hosszu (HUN)

Sunday, July 25

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Jade Jones is another with a title on the line, with her -57kg competition taking place on the first Sunday of the Games


Credit: REUTERS

23:00-08:20 Surfing makes its Olympics debut, weather conditions permitting, with the men’s and women’s opening two rounds

01:00-05:55 Skateboarding makes its Olympics debut with men’s street competition

01:30-05:15 Hockey: Great Britain women’s team begin their Olympic defence against Germany

02:00-09:00/11:00-14:40 – Taekwondo: opening rounds/finals – features Jade Jones (-57kg) and Bradly Sinden (-68kg)

02:30-04:30 Swimming: finals include men’s 400m IM, 400m freestyle, women’s 400m IM, men’s 100m breaststroke semi-finals, women’s 4x100m freestyle relay – likely to feature Adam Peaty and Katinka Hosszu (HUN)

05:00-09:35 Women’s cycling road race – features Lizzie Deignan

11:00-13:30 Swimming: heats include women’s 100m backstroke, men’s 200m freestyle, women’s 100m breaststroke, men’s 100m backstroke, women’s 400m freestyle, men’s 4x100m freestyle relay – likely to feature Duncan Scott, Lily King (USA), Ariarne Titmus (AUS) and Katie Ledecky (USA)

Monday, July 26

22:30-01:00 Triathlon: men’s race – features Jonathan Brownlee and Alex Yee

01:00-04:00 Rugby sevens: men’s pool competition begins (features Great Britain)

01:00-05:55 Skateboarding: women’s street competition

01:30-05:15 Hockey: Great Britain men’s pool B match versus Canada

02:00-09:00/11:00-14:40 – Taekwondo opening rounds/finals: features Lauren Williams (-67kg)

02:30-04:40 Swimming: finals include women’s 100m butterfly, men’s 100m breaststroke, women’s 400m freestyle, men’s 4x100m freestyle relay – likely to feature Sarah Sjostrom (SWE), Adam Peaty, James Wilby, and Katie Ledecky (USA)

06:00-08:45 Canoe slalom: men’s canoe single, C1 – features Adam Burgess

07:00-08:00 Diving: men’s 10m platform synchro final – features Tom Daley and Matty Lee

10:30-14:15 Hockey: Great Britain women’s Pool A match versus South Africa

11:00-14:00 Gymnastics: men’s artistic team final – likely to feature Great Britain’s men

11:00-13:30 Swimming: heats include women’s 200m freestyle,  men’s 200m butterfly, women’s 200m individual medley, women’s 1500m freestyle – likely to feature Freya Anderson, Federica Pellegrini (ITA), Sarah Sjostrom (SWE) and Katinka Hosszu (HUN)

Tuesday, July 27

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Simone Biles will look to add to her Olympic medal collection alongside her USA team-mates in the women’s team final before the individual finals begin


Credit: AP

22:30-01:05 Triathlon: women’s race – features Georgia Taylor-Brown, Vicky Holland and Jess Learmonth

00:30-03:55 Rowing: first gold medal races in men’s and women’s quadruple sculls – likely to feature Great Britain

02:00-05:45 Hockey: Great Britain men’s Pool B match versus Germany

02:00-09:00/11:00-14:40 – Taekwondo: opening rounds/finals – features Bianca Walkden (+67kg) and Mahama Cho (+80kg) 

02:30-04:30 Swimming: finals include men’s 200m freestyle, women’s 100m backstroke, men’s 100m backstroke, women’s 100m breaststroke – likely to feature Duncan Scott and Lily King (USA)

06:00-09:00 Canoe slalom: women’s kayak single, K1 – features Kimberley Woods

08:00-14:30 Women’s football first round matches, x6 – Canada v GB (12.00)

08:30-11:30 Rugby sevens: men’s quarter-finals – likely to feature Great Britain

09:00-14:40 Equestrian: team dressage final – likely to feature Great Britain

11:00-13:30 Swimming: heats include men’s 100m freestyle, women’s 200m butterfly, men’s 200m breaststroke, men’s 4x200m freestyle relay, men’s 800m – likely to feature Caeleb Dressel (USA), Kyle Chalmers (AUS), James Wilby

11:45-14:00 Gymnastics: women’s artistic team final – likely to feature Great Britain’s women and USA/Simone Biles

Wednesday, July 28

00:00-03:35 Surfing: first men and women’s Olympic surfing champions crowned, subject to weather conditions

00:30-03:40 Rowing: finals include women’s and men’s double sculls, and women’s and men’s four – likely to feature Great Britain 

02:00-05:45 Hockey: Great Britain women’s Pool A match versus India

02:30-05:05 Swimming: finals include women’s 200m freestyle, men’s 200m butterfly, women’s 200m IM, women’s 1500m freestyle, men’s 4x200m relay – likely to feature Freya Anderson, Federica Pellegrini (ITA),  Ariarne Titmus (AUS), Sarah Sjostrom (SWE), Chad le Clos (RSA)

03:30-09:40 Cycling: men’s and women’s time trials – likely to feature Geraint Thomas and Tao Geoghegan Hart

07:00-08:00 Diving: men’s 3m synchro – features Jack Laugher and Dan Goodfellow

08:30-11:00 Rugby: men’s bronze and gold medal match – may feature Great Britain

09:30-13:25 Equestrian: individual dressage final – likely to feature Charlotte Dujardin

11:00-13:30 Swimming: heats include women’s 100m freestyle, men’s 200m backstroke, women’s 200m breaststroke, men’s 200m IM, women’s 4x200m freestyle relay – likely to feature, Freya Anderson, Simone Manuel (USA), Cate Campbell (AUS), Sarah Sjostrom (SWE), Luke Greenbank, Duncan Scott

11:15-14:00 Gymnastics: men’s all-round individual

12:45-15:25 3×3 basketball: First men and women’s Olympic champions crowned 

Thursday, July 29

23:30-07:30 Golf: first round of men’s competition

00:30-03:55 Rowing: finals include men’s and women’s pair, men’s and lightweight double sculls – likely to feature Great Britain

01:00-04:00/08:30-23:30 Rugby sevens: women’s pool competition begins 

02:00-04:00 Cycling: men’s and women’s BMX 

02:00-05:45 Hockey: Great Britain men’s Pool B match versus Holland

02:30-05:10 Swimming: finals feature men’s 800m freestyle, men’s 200m breaststroke, women’s 200m butterfly, men’s 100m freestyle, women’s 4x200m freestyle relay – likely to feature James Wilby, Caeleb Dressel (USA), Kyle Chalmers (AUS)

03:00-12:00 Tennis: women’s singles semi-finals, women’s doubles semi-finals

06:00-08:45 Canoe slalom: women’s canoe single, C1 – features Mallory Franklin

11:00-14:45 Hockey: Great Britain women’s Pool A match versus Holland

11:00-13:30 Swimming: heats include women’s 800m freestyle, men’s 100m butterfly, women’s 200m backstroke, mixed 4x100m medley relay – likely to feature Katie Ledecky (USA) and Caeleb Dressel (USA)

11:50-14:00 Gymnastics: women’s all-round individual – likely to feature Simone Biles (USA)

11:00-14:10 Table tennis: women’s singles bronze and gold medal match

Friday, July 30

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Dina Asher-Smith’s first outing in Tokyo will come in the women’s 100m heats in the first week


Credit: REX

23:30-07:30 Golf: second round of men’s competition

01:00-15:10 Rowing: finals include women’s and men’s single sculls, women’s and men’s eight – likely to feature Great Britain

01:00-04:30 Athletics: heats include women’s 800m,  men’s 400m, women’s 100m and men’s high jump qualification- will feature Dina Asher-Smith and Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) 

02:00-04:20 Cycling: men’s and women’s Olympic BMX champions crowned

02:30-04:30 Swimming: finals include women’s 200m breaststroke, men’s 200m backstroke, women’s 100m freestyle, men’s 200m IM – likely to feature Luke Greenback, Freya Anderson, Simone Manuel (USA), Sarah Sjostrom (SWE), Cate Campbell (AUS), Duncan Scott

03:00-12:00 Tennis: men’s doubles bronze and gold medal match, men’s singles semi-finals, mixed doubles semi-finals

05:00-07:25 Trampoline gymnastics, women’s final

06:00-09:00 Canoe slalom: men’s kayak single, K1 – features Bradley Forbes-Cryans

11:00-14:45 Hockey: Great Britain men’s Pool  B match versus Belgium

11:00-13:30 Swimming: heats include men’s and women’s 50m freestyle, men’s 1500m freestyle, women’s and men’s 4x100m medley relays – likely to feature Caeleb Dressel (USA), Sarah Sjostrom (SWE), Cate Campbell (AUS)

11:00-13:30 Athletics: second session includes men’s 10,000m final 

12:00-14:10 Table tennis: men’s singles bronze and gold medal match

Saturday, July 31

23:30-01:25 Triathlon: first ever mixed team relay event at the Olympics – features Great Britain 

23:30-07:30 Golf: third round of men’s competition

01:00-04:00 Athletics: morning session includes women’s 400m hurdles, men’s 800m, women’s 100m hurdles heats and men’s 100m prelims plus men’s pole vault – featuring Christian Coleman (USA), Justin Gatlin (USA), Zharnel Hughes, Adam Gemili, and Armand Duplantis (SWE)

02:10-04:20 Cycling: BMX freestyle makes its Olympic debut with women’s and men’s seeding round – features Charlotte Worthington

02:30-04:30 Swimming: finals include men’s 100m butterfly, women’s 200m backstroke, women’s 800m freestyle, mixed 4x100m medley relay – likely to feature Caeleb Dressel (USA), Chad le Clos (RSA) and Katie Ledecky (USA)

04:00-10:00 Sailing: RS:X men and women medal race – may feature Tom Squires and Emma Wilson

04:00-09:10 Shooting: women’s 50m rifle 3 positions – features Seonaid McIntosh

04:00-12:00 Tennis: women’s singles bronze and gold medal match, men’s singles, women’s doubles and mixed doubles bronze medal match

05:00-09:25 Trampoline gymnastics: men’s final

08:30-11:00 Rugby: women’s bronze and gold medal match – may feature Great Britain

09:00-11:40 Judo: first ever Olympic mixed team champions crowned

10:00-15:00 Badminton men’s doubles bronze and gold medal match

10:30-14:15 Hockey: Great Britain women’s Pool A match versus Ireland

11:00-13:55 Athletics: second session includes women’s 100m semi-finals and final, women’s 800m semi-finals and first Olympic mixed 4x400m relay final – likely to feature Dina Asher-Smith, Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) and Jemma Reekie 

Sunday, August 1

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Max Whitlock has a pommel title to defend


Credit: AP

23:30-08:00 Golf: men’s Olympic champion crowned following fourth round

01:10-04:00 Athletics: morning session includes women’s shot put final and women’s long jump qualification

02:10-04:45 Cycling: First women’s and men’s BMX freestyle Olympic champions crowned – could feature Charlotte Worthington

02:30-04:25 Swimming: finals include men’s and women’s 50m freestyle, men’s 1500m freestyle, women’s and men’s 4x100m medley relay – likely to feature Sarah Sjostrom (SWE), Cate Campbell (AUS), Caeleb Dressel (USA), Ben Proud,  Great Britain, USA and Australia

04:00-10:00 Sailing: men’s Laser and women’s Laser Radial medal races – may feature Elliot Hanson and Alison Young

04:00-12:00 Tennis: men’s singles, women’s doubles and mixed doubles gold medal matches

07:00-08:30 Diving: women’s 3m springboard final

09:00-12:00 Gymnastics: finals for men’s floor and pommel and women’s vault and uneven bars – likely to feature Max Whitlock and Simone Biles (USA)

12:30-15:00 Badminton: women’s singles bronze and gold medal match

11:00-13:55 Athletics: second session includes men’s high jump final, men’s 100m semi-finals, women’s 100m hurdles semi-finals, women’s triple jump final, men’s 800m semi-finals, men’s 400m hurdles semi-finals and men’s 100m final – could feature Mutaz Essa Barshim (QAT), Justin Gatlin (USA),  Zharnel Hughes, Adam Gemili 

Monday, August 2

01:00-03:55 Athletics: morning session includes men’s long jump final, women’s 200m heats and women’s 100m hurdles final – likely to feature Dina Asher-Smith and Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)

04:00-10:00 Sailing: women’s 49er FX and men’s 49er medal races – features Charlotte Dobson and Saskia Tidey and Dylan Fletcher and Stuart Bithell

05:00-07:30 Badminton: women’s doubles gold and bronze medal matches 

07:30-10:30 Track cycling: women’s and men’s team pursuit qualifying, women’s team sprint finals – likely to feature Great Britain, USA, Denmark

09:00-11:15 Gymnastics: finals for men’s rings, women’s floor and men’s vault, likely to feature Simone Biles (USA)

09:00-14:25 Equestrian: eventing team final – likely to feature Great Britain

09:00-15:00 Football: women’s semi-finals – could feature Great Britain

11:00-14:00 Athletics: second session includes women’s 200m semi-finals, women’s discus final, men’s 400m semi-finals, men’s 3000m steeplechase final and women’s 5000m final – likely to feature Dina Asher-Smith and Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM)

12:00-15:00 Badminton: men’s singles gold and bronze medal matches 

Tuesday, August 3

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


American 200m world champion Noah Lyles is tipped to add Olympic silverware in Tokyo


Credit: REUTERS

01:00-04:25 Athletics: morning session includes men’s 1500m heats, women’s 400m heats, women’s long jump final, men’s 200m heats and men’s 400m hurdles final – likely to feature Noah Lyles (USA), Adam Gemili and Zharnel Hughes

01:30-05:15 Canoe sprint: women’s kayak single 200m final, men’s canoe double 1000m final, men’s kayak single 1000m final, women’s kayak double 500m finals – likely to feature Great Britain

02:30-04:15/11:00-12:45 Hockey: men’s semi-finals – could feature Great Britain

03:00-05:40 Boxing: women’s featherweight (54-57kg) final

06:30-08:55 Sailing: men’s finn and nacra 17 mixed medal races – could feature Giles Scott and John Gimson and Anna Burnet

07:00-08:30 Diving: men’s 3m springboard final – likely to feature Jack Laugher

07:30-10:10 Track cycling: includes women’s team pursuit and men’s team sprint finals – likely to feature Great Britain

09:00-11:15 Gymnastics: finals for men’s parallel bars, women’s beam and men’s horizontal bar – could feature Joe Fraser, Simone Biles (USA) 

09:00-11:40 Boxing: men’s welterweight (63-69kg) final

09:00-14:40 Sport climbing makes its Olympics debut with men’s combined qualification

11:00-13:55 Athletics: second session includes men’s 110m hurdles heats, men’s pole vault final, men’s 5000m, women’s hammer final, men’s 200m semi-finals, women’s 800m final and women’s 200m final – likely to feature Armand Duplantis (SWE), Noah Lyles (USA), Adam Gemili, Zharnel Hughes, Jemma Reekie, Dina Asher-Smith and Shelly-Ann Fraser-Pryce (JAM) 

Wednesday, August 4

22:30-01:10 Swimming: women’s 10km marathon

23:30-07:30 Golf: first round of women’s competition

01:00-04:25 Athletics: morning session includes men’s decathlon, women’s heptathlon, men’s 110m hurdles semi-finals and women’s 400m hurdles final – likely to feature Katarina Johnson-Thompson and Nafi Thiam (BEL)

01:00-05:40 Skateboarding: women’s park competition – features Sky Brown and Bombette Martin

02:30-04:15/101:00-12:45 Hockey: women’s semi-finals – could feature Great Britain

06:00-08:10 Boxing: men’s light heavyweight (75-81kg) final 

06:30-08:55 Sailing: men and women’s 470 medal races – could feature Luke Patience and Chris Grube and Hannah Mills and Eilidh McIntyre

07:30-11:00 Track cycling: includes men’s team pursuit finals, men’s sprint qualifying and women’s keirin opening rounds – could feature Great Britain, Jason Kenny and Jack Carlin

09:00-14:40 Sport climbing: women’s combined qualification – features Shauna Coxsey

10:30-14:00 Athletics: second session includes men’s decathlon, women’s decathlon, women’s 1500m semi-finals, women’s 400m semi-finals, men’s 800m final and men’s 200m final – likely to feature  Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL), Laura Muir, Jemma Reekie, Noah Lyles (USA), Adam Gemili and Zharnel Hughes

11:00-13:40 Equestrian: jumping individual final 

Thursday, August 5

22:30-01:10 Swimming: men’s 10km marathon

23:30-07:30 Golf: second round of women’s competition

01:00-07:05 Athletics: morning session includes men’s decathlon, women’s heptathlon, women’s 4x100m relay heats, men’s triple jump final, men’s 110m hurdles final – likely to feature Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL), Great Britain, Jamaica, USA

01:00-05:40 Skateboarding: men’s park competition  

01:30-05:05 Canoe sprint: finals include men’s kayak single 200m, women’s canoe single 200m, women’s kayak single 500m and men’s kayak double 1000m – likely to feature Great Britain

02:00-06:45/09:00-13:40 Karate makes its Olympics debut with first champions crowned later in men’s kumite -67kg and women’s -55kg finals

02:30-04:15 Hockey: men’s bronze medal match – could feature Great Britain

05:00-11:30 Modern pentathlon: men and women’s competitions get underway with fencing ranking round – likely to feature Great Britain

06:00-08:10 Boxing: men’s featherweight (52-57kg) final

07:00-08:30 Diving: women’s 10m platform final 

07:30-10:50 Track cycling: includes men’s omnium, men’s sprint rounds and women’s keirin final – could feature Jason Kenny, Jack Carlin and Katy Marchant

07:30-09:05 Athletics: men’s 20km race walk – features Tom Bosworth

08:00-12:00 Football: women’s bronze medal match – could feature Great Britain

09:30-14:20 Sport climbing: first men’s Olympic champion crowned

11:00-13:45 Athletics: second session includes men’s decathlon, women’s heptathlon, women’s pole vault final, women’s 4x400m relay, men’s 1500m semi-finals and men’s 400m final – likely to feature Katarina Johnson-Thompson, Nafi Thiam (BEL) and Great Britain

11:00-13:10 Hockey: men’s gold medal match – could feature Great Britain

Friday, August 6

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Will Britain’s Shauna Coxsey be crowned the first women’s Olympic sport climbing champion?


Credit: GETTY IMAGES

21:30-00:00 Athletics: men’s 50km race walk

23:30-07:30 Golf: third round of women’s competition

02:00-04:50 Beach volleyball: women’s gold and bronze medal matches

02:30-04:15 Hockey: women’s bronze medal match – could feature Great Britain

03:00-06:00 Football: women’s gold medal match – could feature Great Britain

06:00-07:40 Boxing: men’s heavyweight (81-91kg) final

06:30-12:15 Modern pentathlon: women’s champion crowned – could feature Great Britain

07:00-09:30 Diving: men’s 10m platform prelims – features Tom Daley

07:30-11:15 Track cycling: includes women’s Madison final, men’s sprint finals – could feature Jason Kenny and Jack Carlin

08:30-10:15 Athletics: women’s 20km race walk

09:30-14:20 Sport climbing final: first women’s Olympic champion crowned – likely to feature Shauna Coxsey

11:00-13:10 Hockey: women’s gold medal match – could feature Great Britain

11:50-14:55 Athletics: session includes 4x400m round 1, women’s javelin final, men’s 5000m final, women’s 400m final, women’s 1500m final, women’s 4x100m relay final and men’s 4x100m relay final –  likely to feature  Laura Muir, Great Britain, Jamaica and USA

Saturday, August 7

, Tokyo 2020 Olympic Games schedule: dates, times and key events to watch out for, Nzuchi Times


Tom Daley has his eyes on finally landing an Olympic gold medal


Credit: EPA

23:00-02:15 Athletics: women’s marathon

23:30-08:00 Golf: women’s Olympic champion crowned following fourth round

01:30-04:50 Canoe sprint: finals include women’s canoe double 500m, men’s canoe single 1000m, women’s kayak four 500m and men’s kayak four 500m – likely to feature Great Britain

02:00-04:50 Beach volleyball: men’s bronze and gold medal matches

03:30-05:30 Basketball: men’s gold medal match

06:00-07:55 Boxing: men’s flyweight (48-52kg), men’s middleweight (69-75kg), women’s flyweight (48-51kg) and women’s welterweight (64-69kg) finals

06:30-12:15 Modern pentathlon: men’s champion crowned – could feature Great Britain

07:00-08:30 Diving: men’s 10m platform final – could feature Tom Daley

07:30-10:25 Track cycling: includes men’s Madison final

11:00-13:30 Equestrian: jumping team final – could feature Great Britain

11:00-14:20 Athletics: session includes women’s high jump final, women’s 10,000m final, men’s javelin final, men’s 1500m final, women’s 4x400m relay final and men’s 4x400m relay final – could feature Great Britain, USA, Jamaica

12:30-15:30 Football: men’s gold medal match

Sunday, August 8

23:00-01:45 Athletics: men’s marathon

02:00-05:15 Track cycling: includes women’s omnium, women’s sprint finals and men’s keirin finals – could feature Laura Kenny

06:00-07:55 Boxing: women’s lightweight (57-60kg), women’s middleweight (69-75kg), men’s lightweight (57-63kg) and men’s super heavyweight (+91kg) finals

12:00-15:00: Closing ceremony

More Stories
‘New public toilet’: Elon Musk life-size bronze statue mocked online